Nagrobki ceny
Dziś spróbujemy odpowiedzieć Państwu na kilka powtarzających się pytań odnośnie cen nagrobków.
Oczywiste jest, że rodzaj kamienia, miejsce oraz wielkość – to główne wyznaczniki, jednak przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
A więc pierwsze pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć to rodzaj kamienia
Materiał – Granit – bo głownie z niego wykonuje się nagrobki. Granit jest najpospolitszą skałą magmową, głównie składa się z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Dzięki swoim właściwością fizycznym idealnie sprawdza się w kamieniarstwie sakralnym. Jako jeden z nielicznych materiałów zachowuję swoje właściwości przez wiele lat, nie tracą przy tym efektu wizualnego.
Ceny Granitu
Na cenę kamienia składa się wiele zmiennych takich jak:
- Kraj pochodzenia
- Kolor
- Grubość
- Gęstość
- Struktura
- Częstotliwość występowania
Normalnym zjawiskiem jest, iż kamień o rzadkim pochodzeniu będzie cechował się wyższą ceną za m2, więc finalnie cena nagrobków będzie w dużej mierze zależna od pochodzenia kamienia.
Więc przyjąć można że 1m granitu będzie wahał się pomiędzy kwotą 600zł, a nawet dochodząć do 2500zł/m2 przy ciemnych kamieniach. Mówiąc kolokwialnie im ciemniejszy kamień – tym zapłacimy drożej.
Wielkość Nagrobka
To ile zapłacimy na nagrobek sprowadza się do jego wielkości. Tego jaki będzie finalny jego wymiar.
Najczęściej występujące rozmiary nagrobków pojedynczych
- 120 x 240
- 120 x 250
- 115 x 240
- 115 x 250
- 100 x 200
- 90 x 190
- 80 x 180
Najczęściej jednak na rynku Częstochowskim występuje rozmiar 120 x 240, przy realizacji nagrobków podwójnych 180 x 220
Wymiary podane w CM
Miejsce montażu oraz dostępność miejsca
Nasza firma mieści się w okolicy Częstochowy. A więc Częstochowa jest miastem gdzie wykonujemy większość naszych prac.
Jednak pierwsze komplikację powiązane z ceną nagrobków zaczynają się na cmentarzu, zależy to od umiejscowienia miejsca pochówku. W niektóre trudno dostępne części cmentarza montaż odbywa się za pomocą żurawia bądź dźwigu – to skrajne przypadki jednak należy to wziąć pod uwagę. Dlatego też by wycenić konkretną budowlę najpierw należy zbadać miejsce oraz jego dostępność, a także wstępnie ustalić wysokość budowli oraz fundamentu.
Niestety każde miejsce na cmentarzu jest inne, jedno jest w górnej części cmentarza, inne zaś leży u jego zbocza bądź w jego najniższym punkcie. Oczywiste jest, ze przy wykonaniu trzeba uwzględnić te okoliczności, uchroni nas to przed ewentualnym zalaniem w czasie dużego deszczu, co może rzutować na jego późniejszą statykę.
Finalna kwota jaką zapłacimy za nagrobek
Do końcowego efektu brakuje jeszcze kilku akcesoriów dodatkowych
- Litery
- Rzeźby
- Ławki
- Rodzaj obróbki
- Wazony
Reasumując kwota jaką zapłacimy na nagrobek pojedynczy waha się w przedziale cenowym od 4000zł do kilkunastu tysięcy w zależności od wyboru dodatków, miejsca montażu oraz wielkości budowli.
Natomiast za nagrobek podwójny w standardowym najczęściej spotykanym rozmiarze są to kwoty rzędu 7500-8000zł w górę.